• 01.08.2018
 • /
 • Kategoria: Wywiad

Arne Jacobsen – duński wirtuoz
Arne Emil Jacobsen to legenda światowego designu. Do dzisiaj uznawany jest za najlepszego z duńskich projektantów, ojca skandynawskiego modernizmu i twórcę architektonicznego funkcjonalizmu. Obok planów gmachów użyteczności publicznej i osiedli, sławę przyniosły mu projekty sztuki użytkowej, a zwłaszcza znane na całym świecie efektowne krzesła i fotele. Styl Jacobsena, który zdobył rzesze naśladowców, wyewoluował od tradycyjnych duńskich wzorców w stronę odważnego, ale eleganckiego modernizmu, którego zwieńczeniem jest stylowy i ponadczasowy fotel Egg Chair.

Arne Jacobsen urodził się w 1902 roku w Kopenhadze, w zamożnej żydowskiej rodzinie. Dzięki możliwościom finansowym, młody Arne wcześnie poznał świat piękna, malarstwa i architektury. Fascynacja sztuką zaczęła się rozwijać w 1924 roku, kiedy to Jacobsen rozpoczął studia na wydziale architektury Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Okres studiów był kluczowy w rozwoju młodego architekta. Zapewnił mu nie tylko gruntowne zaplecze teoretyczne, ale również umożliwił kształtowanie poglądów na architekturę poprzez liczne wycieczki naukowe i poznawanie czołowych projektantów.

Ważny w karierze Duńczyka okazał się rok 1929, kiedy to we współpracy z Flemmingiem Lassenem wygrał konkurs Duńskiego Stowarzyszenia Architektów na projekt „Domu przyszłości“. Projekt wzbudził zachwyt swoją spiralną budową o płaskim dachu i wykonaniem ze szkła i betonu. Wizja projektantów obejmowała również garaż, hangar dla łodzi oraz lądowisko dla helikopterów. Projekt dodatkowo wyróżniały okna, które opuszczały się jak w samochodzie, taśmociąg na pocztę oraz kuchnia, która sama przygotowywała posiłki. „Dom przyszłości” został natychmiast uznany za przełomowy projekt, a jego główny twórca – Jacobsen za ultranowoczesnego architekta-wizjonera.

Projekt „Domu Przyszłości” był zwiastunem ugruntowującego się stylu Jacobsena. Pogłębianie nurtu modernizmu oraz dążenie do ulepszania przyszłości stały się kluczowymi zagadnieniami, przyświecającymi twórcy. Wprowadzenie ich w życie stało się możliwe wraz ze zleceniem Jacobsenowi zaprojektowania nowoczesnego hotelu SAS Royal w centrum Kopenhagi. Jacobsen oddał się pracy nad projektem w całości. Budowany w latach 1956-60 „pierwszy na świecie designerski hotel” zawdzięcza projektantowi nie tylko swój kształt i budowę, ale również meble i wyposażenia, a nawet kształt popielniczek sprzedawanych w sklepie z pamiątkami. Futurystyczny charakter hotelu, wyprzedzający epokę i panujące trendy, sprawił, że właśnie tam kręcono kultową „Odyseję kosmiczną” Stanleya Kubricka. Co więcej, na potrzeby Hotelu SAS powstały meble, z którymi to najbardziej kojarzymy projektanta. Lekkie i funkcjonalne Egg Chair i Swan Chair początkowo miały jedynie na celu wpasować się w styl wystroju hotelu, jednak szybko zdobyły zawrotną popularność, przytłumiając sam budynek.

Mimo iż Arne Jacobsen wolał nazywać się architektem, tworzącym zarówno domki jednorodzinne jak i wielkie gmachy, to właśnie charakterystyczne i unikatowe meble stały się jego znakiem rozpoznawczym. Największe zainteresowanie prostymi, ale efektownymi meblami duńskiego projektanta przypada na lata 50. W 1951 roku powstało krzesło Ant zaprojektowane, we współpracy z Vernerem Pantonem, dla fabryki farmaceutycznej Novo, a cztery lata później słynna Seria 7, na stale wpisująca się w kanon sztuki użytkowej.

Arne Jacobsen nie bez przyczyny nazywany jest ojcem modernizmu i współczesnego designu. Według R. Craiga Millera, autora książki „Design 1935-1965”, „wiele z tego co modernizm reprezentuje zostałoby utracone lub po prostu zapomniane, gdyby skandynawscy projektanci i architekci, tacy jak Arne Jacobsen, nie wzbogacili go o element ludzki.” Odważne projekty i futurystyczne wizje łączyły się w pracach Duńczyka z pedantyczną dbałością o szczegóły i proporcje. To właśnie proporcje były dla niego najważniejsze i stanowiły o świetności projektu. Jak mawiał, „Tym co czyni egipskie świątynie pięknymi są właśnie proporcję”. Tak jak w przypadku egipskich piramid, prace Jacobsena uznawane są przez potomnych za znak czasów i świadectwo ludzkiego geniuszu. Arne Jacobsen zmarł nagle w 1971 roku pozostawiając wiele niedokończonych projektów, takich jak Ambasada Królestwa Danii w Londynie, czy ratusz w niemieckiej Moguncji.

Fotel zaprojektowany w 1957 roku przez Arne Jacobsena dla hotelu SAS w Kopenhadze. Ponadczasowy i niepowtarzalny klasyk uważany, ze względu na wykonanie z pianki poliuretanowej oraz tworzywa, za najodważniejszy projekt swoich czasów. Jacobsen tworzył prototyp Egg Chair w swoim garażu, rzeźbiąc z gliny faliste i eleganckie kształty. Efektem jego prac stał się przyjemny fotel, pozwalający użytkownikowi „zanurzyć się” w jego kształcie i pogrążyć w chwili prywatności. W zestawieniu z podnóżkiem stanowi maksimum komfortu. Ten luksusowy mebel zadziwiająco dobrze odnalazł się w komercyjnym świecie, będąc elementem wystroju jednego z londyńskich restauracji McDonald’s, a także amerykańskiego domu Big Brothera.

Zaprojektowane w 1955 roku krzesło to jeden z najbardziej rozpoznawalnych mebli świata. Unikalne obłe kształty oparcia i prosta forma do dziś są inspiracją dla projektantów, a także… fotografów. A to za sprawą słynnej sesji zdjęciowej Lewisa Morley’a, na której naga modelka Christine Keeler zasłania się kultowym krzesłem Jacobsena. Fotograf dość przypadkowo użył stojącego w jego studio krzesła, które okazało się kopią Seria 7, przyczyniając się tym do znacznego wzrostu popularności mebla. Od tego czasu eleganckie krzesło przestało być używane jedynie w biurach, hotelach i kawiarniach, a zaczęło również na planach filmowych, występując między innymi w serialu EastEnders, wyprodukowanym dla BBC.

2 in a row in content

Wywiad z marką Wisłaki
Wywiad

Wywiad z marką Wisłaki

 • 08.08.2018
 • /

Wisłaki to pierwsza w Polsce marka modowa i ekologiczna zapoczątkowana crowdfundingiem. Łączy ze sobą modę oraz ekologiczny styl życia zwracając uwagę na ochronę otaczającego nas środowiska. Marka została założona w 2014 roku przez Dominikę Naziębły oraz Łukasza Gosłowskiego i to właśnie oni zdradzą nam szczegóły związane z tą inicjatywą.

Read more..
Zegar w technologii E Ink
Nowości

Zegar w technologii E Ink

 • 06.08.2018
 • /

W 1997 roku MIT Media Lab wydzieliła spółkę E Ink Corporation, która zajęła się rozwijaniem technologii papieru elektronicznego. Technologia ta opiera się na wykorzystaniu w elektronicznym atramencie milionów białych – naładowanych dodatnio i czarnych – naładowanych ujemnie mikrokapsułek. Cząsteczki te, pod wpływem potencjału elektrycznego, przemieszczają się, generując obraz i tekst.

Read more..
Arne Jacobsen – duński wirtuoz
Wywiad

Arne Jacobsen – duński wirtuoz

 • 01.08.2018
 • /

Arne Emil Jacobsen to legenda światowego designu. Do dzisiaj uznawany jest za najlepszego z duńskich projektantów, ojca skandynawskiego modernizmu i twórcę architektonicznego funkcjonalizmu. Obok planów gmachów użyteczności publicznej i osiedli, sławę przyniosły mu projekty sztuki użytkowej, a zwłaszcza znane na całym świecie efektowne krzesła i fotele. Styl Jacobsena, który zdobył rzesze naśladowców, wyewoluował od tradycyjnych duńskich wzorców w stronę odważnego, ale eleganckiego modernizmu, którego zwieńczeniem jest stylowy i ponadczasowy fotel Egg Chair.

Read more..
Co kraj to świąteczny obyczaj!
Historia

Co kraj to świąteczny obyczaj!

 • 30.07.2018
 • /

Święta kojarzą nam się z pachnącymi piernikami i ciepłym barszczem. Z radosnym okresem, spędzanym z rodziną przy tradycyjnie zastawionym stole. Co jednak oznacza „tradycyjnie” i czy świąteczne zwyczaje wszędzie są podobnie? Przeczytajcie o tym jak przygotować grenlandzkie świąteczne danie i dlaczego na Ukrainie choinki przyozdabiane są pajęczynami. Co kraj to obyczaj!

Read more..
Converse – z boisk na ulice
Historia

Converse – z boisk na ulice

 • 25.07.2018
 • /

Converse to najbardziej kultowa marka produkująca obuwie sportowe. Historia legendarnych butów Converse sięga początku XX wieku. W 1908 roku w Massachussets, Marquis Mills Converse założył firmę produkującą opony samochodowe Converse Rubber Corporation. Niedługo później zakład diametralnie zmienił profil i postawił na produkcję obuwia na gumowych podeszwach, przeznaczonego dla sportowców.

Read more..
Cyfrowe wycinanki
Nowości

Cyfrowe wycinanki

 • 20.07.2018
 • /

Eiko Ojala to estoński ilustrator i grafik, mieszkający i pracujący w Tallinie. Jego trójwymiarowe ilustracje ukazują się w wiodących publikacjach na całym świecie, a sam artysta co roku obsypywany jest licznymi nagrodami. Znakiem rozpoznawczym Eiko są proste kompozycyjnie grafiki, których sedno tkwi w grze światłem i cieniami, zarówno tymi prawdziwymi jak i sztucznie domalowywanymi przez twórcę.

Read more..

3 in a row fullpage