Co kraj to świąteczny obyczaj!
Święta kojarzą nam się z pachnącymi piernikami i ciepłym barszczem. Z radosnym okresem, spędzanym z rodziną przy tradycyjnie zastawionym stole. Co jednak oznacza „tradycyjnie” i czy świąteczne zwyczaje wszędzie są podobnie? Przeczytajcie o tym jak przygotować grenlandzkie świąteczne danie i dlaczego na Ukrainie choinki przyozdabiane są pajęczynami. Co kraj to obyczaj!

Austria
Święty Mikołaj ma cały zastęp pomocników – przy rozwożeniu prezentów pomagają mu renifery, elfy, krasnoludki, a w Austrii…. Diaboliczny Krampus. Zadaniem tego futrzanego demona jest straszenie i karanie niegrzecznych maluchów. Krampus przypomina połączenie kozy i demona, ma długie futro, rogi, łańcuchy, drzwonki i obowiązkowo wykrzywioną maskę. Zwyczajowo w rolę Krampusa wcielają się młodzi mężczyźni, którzy z upodobaniem straszą krnąbrne dzieci. Zdecydowanie skuteczniejsze niż rózga ;)

Portugalia
Zwyczaj zostawiania nakrycia dla niespodziewanego wędrowca jest popularny na całym świecie, jednak Portugalczycy wyraźnie odeszli od schematów. Boże Narodzenie jest dla nich nie tylko świętowaniem narodzin, ale i śmierci. W tym dniu przygotowują nakrycie, które jest pełne smacznego jedzenia. Tym samym pragną obdarować zmarłych, wierząc, że ich pamięć i szczodrość zapewni im szczęśliwy nowy rok.

Ukraina
Nie jesteście wielbicielami wielkich świątecznych porządków? W takim razie zwyczaj naszych sąsiadów przypadnie Wam do gustu. Ukraińcy traktują pajęczynę jako cenną ozdobę choinkową. Czym większa tym lepiej! Związane jest to z popularną legendą o ubogiej wdowie i jej dzieciach. Biedna rodzina nie mogła pozwolić sobie na ozdoby świąteczne. Legenda głosi, że w wigilijny poranek dzieci obudziły matkę wiadomością, że choinka została udekorowana. Okazało się, że odpowiedzialny za to był wielki pająk, który w nocy ozdobił drzewko błyszczącą pajęczyną, która z czasem przemieniła się w złoto i srebro. Wdowie i jej dzieciom przestała dokuczać bieda, zaś zwyczaj zakorzenił się na dobre. Dzisiaj w ukraińskich domach choinki przyozdabiane są małymi pająkami i pajęczynami, mającymi przynieść szczęście i dobrobyt.

Niemcy
Kolejni nasi sąsiedzi w sposób równie niespotykany ozdabiają choinkę. Obok bombek, łańcuchów i błyskotek, na drzewku zawisają… ogórki. Szklany ogórek jest najważniejszym elementem ozdoby, głęboko ukrytym między gałązkami. Dziecko, które jako pierwsze dojrzy intruza, dostaje dodatkowy prezent i błogosławieństwo na cały rok.

Norwegia
Niechęć do sprzątania wyraźnie towarzyszy Norwegom, którzy przed każdą Wigilią skrzętnie ukrywają miotły. Zwyczaj tłumaczony jest jako pozbawianie czarownic, nawiedzających norweskie wioski, środków transportu. Trudno powiedzieć dlaczego akurat Wigilia jest dniem wzmożonej aktywności wiedźm, dlatego uważamy, że Norwegowie zwyczajnie się wykręcają od sprzątania! ;)

Grenlandia
Skuta lodem Grenlandia ma równie nieprzyjazny dla odwiedzających klimat jak i zwyczaje świąteczne. Jeśli odrzuca Was karp w galarecie czy śledziki, omijajcie wyspę z daleka! Mieszkańcy Grenlandii zajadają się bowiem kiviakiem, czyli surową, podgniłą alką (średniej wielkości ptakiem morskim). Na alkę poluje się nawet pół roku przed świętami, zawija w foczą skórę i zakopuje w ziemi lub przysypuje kamieniami. Rarytas spożywa się w całości wraz z kośćmi, najczęściej przed domem (z uwagi na intensywny zapach). Bon apetit!

Japonia
My nie wyobrażamy sobie wigilijnego dania bez karpa, zaś Japończycy bez KFC. Od początku wejścia fast fooda na rynek japoński, czyli od 40 lat, KFC jest utożsamiany ze Świętami. Tradycją stało się ustawianie w kolejkach i rodzinne pałaszowanie kubka skrzydełek. Szacuje się, że w Wigilię Japończycy zjadają nawet 10 razy więcej kurczaków z KFC niż w każdy innym dniu. Myślicie, że zwyczaj ten przywędruje do Polski? ;)

2 in a row in content

Wywiad z marką Wisłaki
Wywiad

Wywiad z marką Wisłaki

 • 08.08.2018
 • /

Wisłaki to pierwsza w Polsce marka modowa i ekologiczna zapoczątkowana crowdfundingiem. Łączy ze sobą modę oraz ekologiczny styl życia zwracając uwagę na ochronę otaczającego nas środowiska. Marka została założona w 2014 roku przez Dominikę Naziębły oraz Łukasza Gosłowskiego i to właśnie oni zdradzą nam szczegóły związane z tą inicjatywą.

Read more..
Zegar w technologii E Ink
Nowości

Zegar w technologii E Ink

 • 06.08.2018
 • /

W 1997 roku MIT Media Lab wydzieliła spółkę E Ink Corporation, która zajęła się rozwijaniem technologii papieru elektronicznego. Technologia ta opiera się na wykorzystaniu w elektronicznym atramencie milionów białych – naładowanych dodatnio i czarnych – naładowanych ujemnie mikrokapsułek. Cząsteczki te, pod wpływem potencjału elektrycznego, przemieszczają się, generując obraz i tekst.

Read more..
Arne Jacobsen – duński wirtuoz
Wywiad

Arne Jacobsen – duński wirtuoz

 • 01.08.2018
 • /

Arne Emil Jacobsen to legenda światowego designu. Do dzisiaj uznawany jest za najlepszego z duńskich projektantów, ojca skandynawskiego modernizmu i twórcę architektonicznego funkcjonalizmu. Obok planów gmachów użyteczności publicznej i osiedli, sławę przyniosły mu projekty sztuki użytkowej, a zwłaszcza znane na całym świecie efektowne krzesła i fotele. Styl Jacobsena, który zdobył rzesze naśladowców, wyewoluował od tradycyjnych duńskich wzorców w stronę odważnego, ale eleganckiego modernizmu, którego zwieńczeniem jest stylowy i ponadczasowy fotel Egg Chair.

Read more..
Co kraj to świąteczny obyczaj!
Historia

Co kraj to świąteczny obyczaj!

 • 30.07.2018
 • /

Święta kojarzą nam się z pachnącymi piernikami i ciepłym barszczem. Z radosnym okresem, spędzanym z rodziną przy tradycyjnie zastawionym stole. Co jednak oznacza „tradycyjnie” i czy świąteczne zwyczaje wszędzie są podobnie? Przeczytajcie o tym jak przygotować grenlandzkie świąteczne danie i dlaczego na Ukrainie choinki przyozdabiane są pajęczynami. Co kraj to obyczaj!

Read more..
Converse – z boisk na ulice
Historia

Converse – z boisk na ulice

 • 25.07.2018
 • /

Converse to najbardziej kultowa marka produkująca obuwie sportowe. Historia legendarnych butów Converse sięga początku XX wieku. W 1908 roku w Massachussets, Marquis Mills Converse założył firmę produkującą opony samochodowe Converse Rubber Corporation. Niedługo później zakład diametralnie zmienił profil i postawił na produkcję obuwia na gumowych podeszwach, przeznaczonego dla sportowców.

Read more..
Cyfrowe wycinanki
Nowości

Cyfrowe wycinanki

 • 20.07.2018
 • /

Eiko Ojala to estoński ilustrator i grafik, mieszkający i pracujący w Tallinie. Jego trójwymiarowe ilustracje ukazują się w wiodących publikacjach na całym świecie, a sam artysta co roku obsypywany jest licznymi nagrodami. Znakiem rozpoznawczym Eiko są proste kompozycyjnie grafiki, których sedno tkwi w grze światłem i cieniami, zarówno tymi prawdziwymi jak i sztucznie domalowywanymi przez twórcę.

Read more..

3 in a row fullpage