Cyfrowe wycinanki

Eiko Ojala to estoński ilustrator i grafik, mieszkający i pracujący w Tallinie. Jego trójwymiarowe ilustracje ukazują się w wiodących publikacjach na całym świecie, a sam artysta co roku obsypywany jest licznymi nagrodami. Znakiem rozpoznawczym Eiko są proste kompozycyjnie grafiki, których sedno tkwi w grze światłem i cieniami, zarówno tymi prawdziwymi jak i sztucznie domalowywanymi przez twórcę.

Artysta nadał nowe znaczenie słowu „wycinanki” zderzając teksturę i kształt tradycyjnych materiałów jak papier z ekspresją, którą daje wykorzystanie technik cyfrowych. Dzięki temu postacie „wychodzą” z obrazów, które jednak nadal zachwycają prostotą i kolorami. Eiko w mistrzowski sposób łączy wytrawny kunszt znawcy techniki cyfrowej ze zdolnościami manualnymi i z dużą dawką dowcipu. Tworzy ilustracje wielopoziomowych krajobrazów, trójwymiarowych portretów i sylwetek postaci. Patrząc na jego obrazy ciężko odróżnić papier od grafiki, a cień rzucany przez zagięcie od cienia stworzonego ołówkiem.

Prace estońskiego grafika pojawiły się na okładkach licznych książek i w publikacjach. Swoimi ilustracjami ozdabiał m.in. strony The New York Timesa, Dwell Magazine i The Harvard Business Review. Eiko wygrywał również liczne nagrody takie jak Young iIllustrators Award 2013 czy ADC Young Gun 2013.Dodaj artykuł za darmo