• 15.07.2018
 • /
 • Kategoria: Trendy

Drewno i szkło
Drewno i szkło to zachwycające połączenie tego co naturalne i tego co przetworzone przez człowieka. Meble wykonane z tych elementów to zupełnie oryginalne spojrzenie na wykorzystanie dobrze nam znanych materiałów. Dzięki lekkiemu i delikatnemu szkłu, dominujący charakter drewna zostaje złamany, a cały mebel staje się na tyle subtelny, że nie przytłacza wystroju wnętrza. Wykorzystanie fragmentów starych drzew w ich naturalnym kształcie z widocznymi słojami i nierównościami sprawia, że samo oglądanie mebla przenosi nas w magiczny świat natury.

Projekt „River Collection” to seria niezwykłych stołów, stworzonych przez Grega Klassena. Inspiracje do tworzenia misternie rzeźbionych mebli artysta czerpie z krajobrazu miejsca, w którym mieszka. To skalistym i pełnym rwących rzek okolic Pacific Northwest zawdzięczamy niesamowite projekty stołów, w których drewno odpowiada glebie, zaś szkło wodzie. Klassen wykorzystuje do projektów fragmenty starych powalonych drzew, często pozyskiwanych z placów budowy, które dostosowuje tak, aby naśladowały postrzępione brzegi różnych zbiorników wodnych. Przez środek blatu przebiega kręty meander, ręcznie wycinany z niebieskiego szkła, a przywodzący na myśl górską rzekę. Połączenie tych dwóch żywiołów w obiekcie użytkowym, sprawia, że każdy z nas może mieć w domu zachwycający fragment przyrody.

Równie ciekawym projektem jest stolik od KKopeć. W tym przypadku „drewno” zostało potraktowane bardzo dosłownie, będąc poddanym obróbce i wydrążonym wewnątrz pniem orzecha. Wytrzymałe szkło stanowi ciekawy blat, przez który możemy zajrzeć do wnętrza stolika. Jego monumentalny charakter świetnie pasuje do ascetycznego, minimalistycznego wnętrza, w którym to stanowi punkt centralny i przykuwa całą uwagę.

Naturalne drewno i szkło zostało wykorzystane do stworzenia oryginalnego gazetownika DIVADLO. I to nie byle jakie drewno, ale z historią! Mebel wykonany został z elementów pochodzących z rozbiórki sopockiego molo. Osiemdziesięcioletnie drewno, zakonserwowane w wodzie morskiej bez dostępu powietrza, wydobyte zostało w 2010 r. Następnie zostało osuszone i powtórnie zakonserwowane, przez co jest wytrzymałe i absolutnie unikatowe. Idealne dla wielbicieli mebli „z duszą”.

2 in a row in content

Wywiad z marką Wisłaki
Wywiad

Wywiad z marką Wisłaki

 • 08.08.2018
 • /

Wisłaki to pierwsza w Polsce marka modowa i ekologiczna zapoczątkowana crowdfundingiem. Łączy ze sobą modę oraz ekologiczny styl życia zwracając uwagę na ochronę otaczającego nas środowiska. Marka została założona w 2014 roku przez Dominikę Naziębły oraz Łukasza Gosłowskiego i to właśnie oni zdradzą nam szczegóły związane z tą inicjatywą.

Read more..
Zegar w technologii E Ink
Nowości

Zegar w technologii E Ink

 • 06.08.2018
 • /

W 1997 roku MIT Media Lab wydzieliła spółkę E Ink Corporation, która zajęła się rozwijaniem technologii papieru elektronicznego. Technologia ta opiera się na wykorzystaniu w elektronicznym atramencie milionów białych – naładowanych dodatnio i czarnych – naładowanych ujemnie mikrokapsułek. Cząsteczki te, pod wpływem potencjału elektrycznego, przemieszczają się, generując obraz i tekst.

Read more..
Arne Jacobsen – duński wirtuoz
Wywiad

Arne Jacobsen – duński wirtuoz

 • 01.08.2018
 • /

Arne Emil Jacobsen to legenda światowego designu. Do dzisiaj uznawany jest za najlepszego z duńskich projektantów, ojca skandynawskiego modernizmu i twórcę architektonicznego funkcjonalizmu. Obok planów gmachów użyteczności publicznej i osiedli, sławę przyniosły mu projekty sztuki użytkowej, a zwłaszcza znane na całym świecie efektowne krzesła i fotele. Styl Jacobsena, który zdobył rzesze naśladowców, wyewoluował od tradycyjnych duńskich wzorców w stronę odważnego, ale eleganckiego modernizmu, którego zwieńczeniem jest stylowy i ponadczasowy fotel Egg Chair.

Read more..
Co kraj to świąteczny obyczaj!
Historia

Co kraj to świąteczny obyczaj!

 • 30.07.2018
 • /

Święta kojarzą nam się z pachnącymi piernikami i ciepłym barszczem. Z radosnym okresem, spędzanym z rodziną przy tradycyjnie zastawionym stole. Co jednak oznacza „tradycyjnie” i czy świąteczne zwyczaje wszędzie są podobnie? Przeczytajcie o tym jak przygotować grenlandzkie świąteczne danie i dlaczego na Ukrainie choinki przyozdabiane są pajęczynami. Co kraj to obyczaj!

Read more..
Converse – z boisk na ulice
Historia

Converse – z boisk na ulice

 • 25.07.2018
 • /

Converse to najbardziej kultowa marka produkująca obuwie sportowe. Historia legendarnych butów Converse sięga początku XX wieku. W 1908 roku w Massachussets, Marquis Mills Converse założył firmę produkującą opony samochodowe Converse Rubber Corporation. Niedługo później zakład diametralnie zmienił profil i postawił na produkcję obuwia na gumowych podeszwach, przeznaczonego dla sportowców.

Read more..
Cyfrowe wycinanki
Nowości

Cyfrowe wycinanki

 • 20.07.2018
 • /

Eiko Ojala to estoński ilustrator i grafik, mieszkający i pracujący w Tallinie. Jego trójwymiarowe ilustracje ukazują się w wiodących publikacjach na całym świecie, a sam artysta co roku obsypywany jest licznymi nagrodami. Znakiem rozpoznawczym Eiko są proste kompozycyjnie grafiki, których sedno tkwi w grze światłem i cieniami, zarówno tymi prawdziwymi jak i sztucznie domalowywanymi przez twórcę.

Read more..

3 in a row fullpage