Pantone Color of the Year
Pantone Inc to amerykańska korporacja znana z produkcji systemów używanych w przemyśle poligraficznym, założona w 1962 roku przez Lawrence’a Herberta. Pantone opracowała i wydała unikatowy wzorzec barw nazwany Skalą Pantone. Kolory w ramach skali oznaczane są numerem (np. 2352) z oznaczeniami dodatkowymi takimi jak fluorescencja, metaliczność itp. Podstawowa skala opisuje 1761 kolorów. Powstają one przez zmieszanie 18 pigmentów (w tym białego i czarnego).

Każdego roku Pantone oficjalnie ogłasza „Color of the Year”. Korporacja zwołuje tajne spotkania reprezentantów różnych narodowości, przedstawicieli świata sztuki, mody i designu. Organizowane są one w stolicach europejskich krajów i trwają dwa dni. W ich trakcie odbywają się debaty nad kolorem, okrzykniętym „Color of the Year” nadchodzącego roku. Wyniki debat publikowane są w Pantone View – broszurze, która wyznacza kierunek w trendach projektantom, artystom, florystom i koncernom, pomagając im w opracowywaniu przyszłych kolekcji.

Wybierający kierują się tzw zeitgeist – czyli „duchem dziejów” lub „duchem epoki”. Wyrażenie to odnosi się do intelektualnego i kulturalnego klimatu epoki. Kolor, który nada kierunek projektantom, artystom i koncernom nie może być oderwany od rzeczywistości. Wybrany Kolorem Roku 2011 – Honeysuckle argumentowany był jako ten „który w dobie stresów i pośpiechu może być odskocznią. Radosny i motywujący odcień podkręca adrenalinę i przeciwstawia się melancholijnym, depresyjnym nastrojom”.

Wybór koloru komentowany jest przez Dyrektora Pantone Color Institute – Leatrice’a Eisemana. Odcień Radiant Orchid, wybrany na 2014 rok podsumowany został słowami: „Szukaliśmy koloru o szerszym znaczeniu, szerszym kontekście. Radiant Orchid, pochodzący z rodziny fioletów, to kolor magiczny. Silnie pobudza kreatywności i innowacyjne pomysły, najbardziej cenione cechy w dzisiejszych czasach”.

Członkowie Pantone Color Institute to osoby, które z uwagą śledzą nastroje społeczeństwa, obserwują zmiany i są w stanie dopasować do nich odpowiednie kolory, odcienie, ich intensywność, połyskliwość, nasycenie i jaskrawość. Ich zdaniem „Kolor zawsze był integralną częścią społecznych nastrojów, najtrafniej potrafił oddać emocje”. Kolory lat 60 były wybierane w oparciu o rewolucję kulturową, kult młodości i witalności. Królowały wtedy Hot Pink (17-1937), Vermillion Orange (16-1362), Grass Green (15-6437), Lemon Chrome (13-0859), Cyan Blue (16-4529) i Bright Violet (19-3438).

Już 10 lat później, nastroje wywołane recesją gospodarczą i rosnące w siłę ruchy ekologiczne, skierowały uwagę członków Pantone na „earthy colors”, ziemiste i naturalne odcienie jak Avocado (18-0430), Burnt Sienna (17-1544), Carafe (19-1116), Harvest Gold (16-0948), Rust (18-1248) and Corsair (19-4329).

Kultura MTV, kolorowych programów telewizyjnych i wzrostu gospodarczego lat 80, odpowiedzialne są za skierowanie się w stronę kolorów wibrujących i intensywnych jak Lavendula (15-3620), Radiant Orchid (18-3244, also color of the year in 2014), Mauve Orchid (16-2111), Ribbon Red (19-1663), Royal Blue (19-3955) i Rose Violet (17-2624).

Lata 90 z rosnącym trendem graffiti, stylu grunge i zen odpowiadały odcieniom szarości, kolorom murów, betonu jak Overcast (14-0105), Lead Gray (17-1118), Oasis (16-0540), Super Lemon (14-0754), Firecracker (16-1452) i Scuba Blue (16-4725).

O tym jakie znaczenie ma tytuł „Color of the Year” świadczy współpraca Pantone z Sephorą. Kolorem roku 2012 został wybrany Pantone 17-1463, nazwany Tangerine Tango, będący ciepłym odcieniem czerwieni. Linia produktów Sephora + Pantone Universe collection obejmowała wyprodukowane w tym odcieniu sztuczne rzęsy, lakiery do paznokci, cienie do powiek, błyszczyki i szminki.

Kolorem roku 2015 wybrany został ziemisty odcień czerwieni Marsala (18-1438). Ze względu na swoją uniwersalność, wszechstronność wykorzystania od mody poczynając, przez makijaż, design, meble po kolor posiłków i wina. Pantone nawiązał współpracę z marką Sub Rosa, która stworzyła serię zdjęć, w których główną rolę gra szlachetność i luksusowy charakter koloru Marsala. Tematyka sesji obraca się wokół jedzenia, picia, spotkania przyjaciół, nastrojowych pomieszczeń. Udowadnia, że ciepły kolor wina nadaje charakteru każdemu miejscu, buduje poczucie ciepła, zacieśniania więzi, nastrój spokoju. Nam Marsala nasuwa skojarzenia zimowych wieczorów przed kominkiem z grzanym winem w ręku, a Wam? ;)

2 in a row in content

Wywiad z marką Wisłaki
Wywiad

Wywiad z marką Wisłaki

 • 08.08.2018
 • /

Wisłaki to pierwsza w Polsce marka modowa i ekologiczna zapoczątkowana crowdfundingiem. Łączy ze sobą modę oraz ekologiczny styl życia zwracając uwagę na ochronę otaczającego nas środowiska. Marka została założona w 2014 roku przez Dominikę Naziębły oraz Łukasza Gosłowskiego i to właśnie oni zdradzą nam szczegóły związane z tą inicjatywą.

Read more..
Zegar w technologii E Ink
Nowości

Zegar w technologii E Ink

 • 06.08.2018
 • /

W 1997 roku MIT Media Lab wydzieliła spółkę E Ink Corporation, która zajęła się rozwijaniem technologii papieru elektronicznego. Technologia ta opiera się na wykorzystaniu w elektronicznym atramencie milionów białych – naładowanych dodatnio i czarnych – naładowanych ujemnie mikrokapsułek. Cząsteczki te, pod wpływem potencjału elektrycznego, przemieszczają się, generując obraz i tekst.

Read more..
Arne Jacobsen – duński wirtuoz
Wywiad

Arne Jacobsen – duński wirtuoz

 • 01.08.2018
 • /

Arne Emil Jacobsen to legenda światowego designu. Do dzisiaj uznawany jest za najlepszego z duńskich projektantów, ojca skandynawskiego modernizmu i twórcę architektonicznego funkcjonalizmu. Obok planów gmachów użyteczności publicznej i osiedli, sławę przyniosły mu projekty sztuki użytkowej, a zwłaszcza znane na całym świecie efektowne krzesła i fotele. Styl Jacobsena, który zdobył rzesze naśladowców, wyewoluował od tradycyjnych duńskich wzorców w stronę odważnego, ale eleganckiego modernizmu, którego zwieńczeniem jest stylowy i ponadczasowy fotel Egg Chair.

Read more..
Co kraj to świąteczny obyczaj!
Historia

Co kraj to świąteczny obyczaj!

 • 30.07.2018
 • /

Święta kojarzą nam się z pachnącymi piernikami i ciepłym barszczem. Z radosnym okresem, spędzanym z rodziną przy tradycyjnie zastawionym stole. Co jednak oznacza „tradycyjnie” i czy świąteczne zwyczaje wszędzie są podobnie? Przeczytajcie o tym jak przygotować grenlandzkie świąteczne danie i dlaczego na Ukrainie choinki przyozdabiane są pajęczynami. Co kraj to obyczaj!

Read more..
Converse – z boisk na ulice
Historia

Converse – z boisk na ulice

 • 25.07.2018
 • /

Converse to najbardziej kultowa marka produkująca obuwie sportowe. Historia legendarnych butów Converse sięga początku XX wieku. W 1908 roku w Massachussets, Marquis Mills Converse założył firmę produkującą opony samochodowe Converse Rubber Corporation. Niedługo później zakład diametralnie zmienił profil i postawił na produkcję obuwia na gumowych podeszwach, przeznaczonego dla sportowców.

Read more..
Cyfrowe wycinanki
Nowości

Cyfrowe wycinanki

 • 20.07.2018
 • /

Eiko Ojala to estoński ilustrator i grafik, mieszkający i pracujący w Tallinie. Jego trójwymiarowe ilustracje ukazują się w wiodących publikacjach na całym świecie, a sam artysta co roku obsypywany jest licznymi nagrodami. Znakiem rozpoznawczym Eiko są proste kompozycyjnie grafiki, których sedno tkwi w grze światłem i cieniami, zarówno tymi prawdziwymi jak i sztucznie domalowywanymi przez twórcę.

Read more..

3 in a row fullpage