• 18.06.2018
 • /
 • Kategoria: Trendy

Piękno porcelany
Porcelana jest materiałem, który nigdy nie wyjdzie z mody. Mimo upływu czasu nadal zachwyca delikatnością i stanowi świadectwo kunsztu i rzemiosła twórców. Projektantów kusi jej wytrzymałość na działanie wysokich temperatur i czynników chemicznych. Wykonane z niej naczynia i figurki są subtelne, cudownie sprawdzają się w klasycznym, bogato zdobionym wydaniu, ale także jako minimalistyczny dodatek. Uświadamiają to młodzi projektanci, którzy czerpiąc garściami z długich tradycji, eksperymentują i bawią się nowymi technikami.

Ende
Ende to niewielkie studio ceramiki założone w 2012 roku przez projektantów Natalię Gruszecką oraz Jakuba Kwarcińskiego. Ręcznie wykonywane naczynia i ozdoby charakteryzuje najwyższa jakość i nowoczesne, niekonwencjonalne formy. Duet projektantów, absolwentów ceramiki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, przykłada dużą uwagę do detali. Niezwykle plastyczne i oryginalne kształty produktów codziennego użytku ozdabiane są złotymi i platynowymi elementami oraz fantazyjnymi wykończeniami. Ceramiczne kubki zdają się falować, uchwyty układają się w fantazyjne wstążki, a najbardziej znanym produktem jest figurka świnki ze skrzydłami. Ende wyróżnia nieograniczona wyobraźnia i zabawa formą, która doceniona została w Polsce i za granicą.

Manufakura porcelany
Kolejną polską marką, która zachwyca tworzeniem oryginalnych naczyń z ceramiki, jest Manufaktura Porcelany. Studio tworzy małe, subtelne dzieła, które są efektem połączenia tradycyjnego warsztatu z nowoczesnym wzornictwem. Jak mówią twórcy, porcelana o unikatowym designie pasujące do nowoczesnych wnętrz oraz ludzi z pasją. Uczą bawić się ceramiką i doceniać jej niezwykłe właściwości. Projekty, jak porcelanowa wersja zgiętego papierowego kubka, przykuwają uwagę humorem i nowym spojrzeniem na kontrasty między formą a materiałem. Dostępne w różnych, delikatnych kolorach, świetnie odnajdą się w każdej zastawie.

Tyformy
Markę Tyformy tworzą dwie projektantki Pavla Vachunova i Julie Šišková, pochodzące z Czech. Artystki współpracują ze sobą od czasów studiów, które ukończyły na Academy Of Arts, Architecture And Design w Pradze. Ich porcelanowe dzieła spokojnie można umieścić pograniczu sztuki użytkowej i rzeźby. Abstrakcyjne kształty, łączenie wielu form w ramach jednego przedmiotu, sprawiają że naczynia są popisem nieograniczonej kreatywności, której element możemy mieć w naszej kuchni. Artystki łapią naturalny moment, jak rozlewanie się mleka czy tworzenie wybrzuszeń i przemieniają go w design. Porcelana w każdym projekcie zdaje się być innym materiałem. Raz aksamitna i gładka, innym razem krucha i chropowata. Tutaj świetne rzemiosło łączy się z niezwykłą wyobraźnią, czego efektem są użytkowe dzieła sztuki.

Zulana
Bardziej klasycznym podejściem do ceramiki charakteryzuje się marka Zulana. Proste i delikatne białe naczynia ozdabiane są misternymi ornamentami w różnych odcieniach atramentu. Talerze, miski i kubki są produkowane w jednej z najstarszych fabryk porcelany na Dolnym Śląsku, w zgodzie z tradycyjnymi polskimi technikami. Użycie wysokiej jakości minerałów: kaolinów, skaleni i kwarców, sprawia, że produkty są niezwykle odporne i łatwe do mycia – tłuszcze, sosy i oliwa zmywają się pod bieżącą gorącą wodą. Jedną z ciekawszych kolekcji jest Etno, seria kubków, misek i talerzy ozdabianych granatowymi ornamentami. Jak mówią twórcy, kolekcja to zaproszenie do podróży w egzotyczne miejsca na całym świecie, wspomnienie ich aromatycznych potraw i niezwykłego wzornictwa. Projekty Zulana to świetny pomysł na prezent.

2 in a row in content

Wywiad z marką Wisłaki
Wywiad

Wywiad z marką Wisłaki

 • 08.08.2018
 • /

Wisłaki to pierwsza w Polsce marka modowa i ekologiczna zapoczątkowana crowdfundingiem. Łączy ze sobą modę oraz ekologiczny styl życia zwracając uwagę na ochronę otaczającego nas środowiska. Marka została założona w 2014 roku przez Dominikę Naziębły oraz Łukasza Gosłowskiego i to właśnie oni zdradzą nam szczegóły związane z tą inicjatywą.

Read more..
Zegar w technologii E Ink
Nowości

Zegar w technologii E Ink

 • 06.08.2018
 • /

W 1997 roku MIT Media Lab wydzieliła spółkę E Ink Corporation, która zajęła się rozwijaniem technologii papieru elektronicznego. Technologia ta opiera się na wykorzystaniu w elektronicznym atramencie milionów białych – naładowanych dodatnio i czarnych – naładowanych ujemnie mikrokapsułek. Cząsteczki te, pod wpływem potencjału elektrycznego, przemieszczają się, generując obraz i tekst.

Read more..
Arne Jacobsen – duński wirtuoz
Wywiad

Arne Jacobsen – duński wirtuoz

 • 01.08.2018
 • /

Arne Emil Jacobsen to legenda światowego designu. Do dzisiaj uznawany jest za najlepszego z duńskich projektantów, ojca skandynawskiego modernizmu i twórcę architektonicznego funkcjonalizmu. Obok planów gmachów użyteczności publicznej i osiedli, sławę przyniosły mu projekty sztuki użytkowej, a zwłaszcza znane na całym świecie efektowne krzesła i fotele. Styl Jacobsena, który zdobył rzesze naśladowców, wyewoluował od tradycyjnych duńskich wzorców w stronę odważnego, ale eleganckiego modernizmu, którego zwieńczeniem jest stylowy i ponadczasowy fotel Egg Chair.

Read more..
Co kraj to świąteczny obyczaj!
Historia

Co kraj to świąteczny obyczaj!

 • 30.07.2018
 • /

Święta kojarzą nam się z pachnącymi piernikami i ciepłym barszczem. Z radosnym okresem, spędzanym z rodziną przy tradycyjnie zastawionym stole. Co jednak oznacza „tradycyjnie” i czy świąteczne zwyczaje wszędzie są podobnie? Przeczytajcie o tym jak przygotować grenlandzkie świąteczne danie i dlaczego na Ukrainie choinki przyozdabiane są pajęczynami. Co kraj to obyczaj!

Read more..
Converse – z boisk na ulice
Historia

Converse – z boisk na ulice

 • 25.07.2018
 • /

Converse to najbardziej kultowa marka produkująca obuwie sportowe. Historia legendarnych butów Converse sięga początku XX wieku. W 1908 roku w Massachussets, Marquis Mills Converse założył firmę produkującą opony samochodowe Converse Rubber Corporation. Niedługo później zakład diametralnie zmienił profil i postawił na produkcję obuwia na gumowych podeszwach, przeznaczonego dla sportowców.

Read more..
Cyfrowe wycinanki
Nowości

Cyfrowe wycinanki

 • 20.07.2018
 • /

Eiko Ojala to estoński ilustrator i grafik, mieszkający i pracujący w Tallinie. Jego trójwymiarowe ilustracje ukazują się w wiodących publikacjach na całym świecie, a sam artysta co roku obsypywany jest licznymi nagrodami. Znakiem rozpoznawczym Eiko są proste kompozycyjnie grafiki, których sedno tkwi w grze światłem i cieniami, zarówno tymi prawdziwymi jak i sztucznie domalowywanymi przez twórcę.

Read more..

3 in a row fullpage