Piękno porcelany

Porcelana jest materiałem, który nigdy nie wyjdzie z mody. Mimo upływu czasu nadal zachwyca delikatnością i stanowi świadectwo kunsztu i rzemiosła twórców. Projektantów kusi jej wytrzymałość na działanie wysokich temperatur i czynników chemicznych. Wykonane z niej naczynia i figurki są subtelne, cudownie sprawdzają się w klasycznym, bogato zdobionym wydaniu, ale także jako minimalistyczny dodatek. Uświadamiają to młodzi projektanci, którzy czerpiąc garściami z długich tradycji, eksperymentują i bawią się nowymi technikami.

Ende
Ende to niewielkie studio ceramiki założone w 2012 roku przez projektantów Natalię Gruszecką oraz Jakuba Kwarcińskiego. Ręcznie wykonywane naczynia i ozdoby charakteryzuje najwyższa jakość i nowoczesne, niekonwencjonalne formy. Duet projektantów, absolwentów ceramiki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, przykłada dużą uwagę do detali. Niezwykle plastyczne i oryginalne kształty produktów codziennego użytku ozdabiane są złotymi i platynowymi elementami oraz fantazyjnymi wykończeniami. Ceramiczne kubki zdają się falować, uchwyty układają się w fantazyjne wstążki, a najbardziej znanym produktem jest figurka świnki ze skrzydłami. Ende wyróżnia nieograniczona wyobraźnia i zabawa formą, która doceniona została w Polsce i za granicą.

Manufakura porcelany
Kolejną polską marką, która zachwyca tworzeniem oryginalnych naczyń z ceramiki, jest Manufaktura Porcelany. Studio tworzy małe, subtelne dzieła, które są efektem połączenia tradycyjnego warsztatu z nowoczesnym wzornictwem. Jak mówią twórcy, porcelana o unikatowym designie pasujące do nowoczesnych wnętrz oraz ludzi z pasją. Uczą bawić się ceramiką i doceniać jej niezwykłe właściwości. Projekty, jak porcelanowa wersja zgiętego papierowego kubka, przykuwają uwagę humorem i nowym spojrzeniem na kontrasty między formą a materiałem. Dostępne w różnych, delikatnych kolorach, świetnie odnajdą się w każdej zastawie.

Tyformy
Markę Tyformy tworzą dwie projektantki Pavla Vachunova i Julie Šišková, pochodzące z Czech. Artystki współpracują ze sobą od czasów studiów, które ukończyły na Academy Of Arts, Architecture And Design w Pradze. Ich porcelanowe dzieła spokojnie można umieścić pograniczu sztuki użytkowej i rzeźby. Abstrakcyjne kształty, łączenie wielu form w ramach jednego przedmiotu, sprawiają że naczynia są popisem nieograniczonej kreatywności, której element możemy mieć w naszej kuchni. Artystki łapią naturalny moment, jak rozlewanie się mleka czy tworzenie wybrzuszeń i przemieniają go w design. Porcelana w każdym projekcie zdaje się być innym materiałem. Raz aksamitna i gładka, innym razem krucha i chropowata. Tutaj świetne rzemiosło łączy się z niezwykłą wyobraźnią, czego efektem są użytkowe dzieła sztuki.

Zulana
Bardziej klasycznym podejściem do ceramiki charakteryzuje się marka Zulana. Proste i delikatne białe naczynia ozdabiane są misternymi ornamentami w różnych odcieniach atramentu. Talerze, miski i kubki są produkowane w jednej z najstarszych fabryk porcelany na Dolnym Śląsku, w zgodzie z tradycyjnymi polskimi technikami. Użycie wysokiej jakości minerałów: kaolinów, skaleni i kwarców, sprawia, że produkty są niezwykle odporne i łatwe do mycia – tłuszcze, sosy i oliwa zmywają się pod bieżącą gorącą wodą. Jedną z ciekawszych kolekcji jest Etno, seria kubków, misek i talerzy ozdabianych granatowymi ornamentami. Jak mówią twórcy, kolekcja to zaproszenie do podróży w egzotyczne miejsca na całym świecie, wspomnienie ich aromatycznych potraw i niezwykłego wzornictwa. Projekty Zulana to świetny pomysł na prezent.Dodaj artykuł za darmo