Stelton – skandynawski klasyk

Stelton to duńska marka specjalizująca się w projektowaniu i wytwarzaniu ekskluzywnych produktów ze stali szlachetnej. Założona przez przyjaciół Nielsa Stellana i Cartona Madalaire, szybko zdobyła uznanie w świecie designu, zapisując się w kanonie marek skandynawskich. Od 1960 roku Stelton produkuje charakterystyczne dzbanki, elementy zastawy stołowej i rozpoznawalne na całym świecie termosy. Cechą charakterystyczną duńskiej marki jest minimalistyczny design, najwyższej jakości materiały i spójna wizja linii produktowej, tworzona we współpracy z największymi projektantami.

Nazwa firmy Stelton powstała z połączenia nazwisk założycieli. Początkowo była to firma handlowa, specjalizująca się w produkcji butów, jednak już po krótkim czasie nawiązała współpracę z duńskim wytwórcą miedzi – Danish Stainless. Nowy charakter marki zdominowała produkcja stalowych talerzy, sztućców i zastaw, które w latach 60’ i 70’ były innowacyjnymi projektami, znacznie wpływającymi na tworzenie skandynawskiej sztuki użytkowej. Według przyjętej misji, Stelton przedstawia się jako najbardziej trendsetterska marka, bazująca na duńskiej filozofii designu i estetyce, dla której pracują najwybitniejsi projektanci.

Marka Stelton zawdzięcza swój wielki sukces strategii narzuconej pod koniec lat 60’ przez prezesa Petera Holmblada. Świeże spojrzenie na design i rozległe znajomości, sprawiły, że do współpracy ze Steltonem zaczęli się zgłaszać coraz to nowsi, odważni projektanci, tacy jak Don Wallance, Erik Magnussen, czy Francis Cayouette. Jednak największym sukcesem Holmblada było przekonanie do współpracy najwybitniejszego z duńskim projektantów, Arne Jacobsena. Na temat zaangażowania Jacobsena krążą legendy, nieprzychylni zwracają uwagę na pokrewieństwo między Jacobsenem, a prezesem Steltona, bez czego nakłonienie wielkiego projektanta do pracy dla młodej marki nie byłoby możliwe. Jest to niewątpliwie słuszne stwierdzenie, któremu smaczku dodaje opowieść o zaprezentowaniu Jacobsenowi projektów stworzonych przez Petera Holmblada. Szkice pasierba rzekomo wzbudziły w wielkim designerze tak duże zniesmaczenie, że ratując przyszłość Staltona, zaprojektował jedną z najsłynniejszych kolekcji – Cylinda Line. Na stalową zastawę składają się serwis do herbaty, miski, dzbanki i kubełek na lód, wszystko stworzone w prostych, cylindrycznych kształtach. Projekt ten został nagrodzony w 1967 roku prestiżową nagrodą ID Prize.

Jednak najbardziej znanym produktem Stelton jest charakterystyczny elegancki termos, zaprojektowany przez Erika Magnussena w 1977 roku. Termos, dostępny w różnych kolorach, łączy sobie piękny skandynawski design w klasycznej formie. Zachwyca prostotą, idealnie dopracowanymi detalami oraz najwyższą jakością użytych materiałów. Klasyczny, minimalistyczny design i wykonanie z połyskliwej stali nierdzewnej z plastikowymi elementami, sprawia, że produkt świetnie wygląda zarówno w nowoczesnej jak i tradycyjnej kuchni, a także na piknikach, czy do zabrania w podróż. Kultowy termos dostępny jest również w kolekcji Steltona na jesień 2014. Dominują w niej naturalne kolory, przywodzące na myśl jesienne krajobrazy Danii. Naturalne złoto, brąz, czerwień i błękit idą w parze z ponadczasowym designem produktów, pozwalając przyjemnemu i delikatnemu nastrojowi zagościć w każdej skandynawskiej kuchni.Dodaj artykuł za darmo