Trendy na 2018 rok

Social media i technologie informatyczne zaczynają mieć coraz większy wpływ na sposób, w jaki żyjemy , a także na doznania i odbiór doznań i postrzeganie przedmiotów wokół nas. Fotograficzne obrazy, makro ujęcia, zabawa perspektywą to najwyraźniejsze trendy na takich platformach jak Tumblr. czy Pinterest.

1. NATURAL WORLD
Nadruki i bogate wzory to główny trend, który będzie królował w 2018 roku. Czarno-biały minimalizm wypierany jest stopniowo przez intensywne wzornictwo i głębokie kolory. Natural world z szeroką paletą kolorów i kształtów zagości na dobre. Pawie pióra, „krzyczące” czcionki, duże nadruki, wyglądające jak fotografie, tropikalne motywy i kwiaty widoczne będą najbardziej na ubraniach i dodatkach, ale także w akcesoriach do mieszkania, takich jak ozdobne poduszki, poszewki, grafiki na ścianę i koce. 2018 zapowiada się rokiem manifestowania indywidualizmu poprzez wyraziste dodatki i zabawę kolorami. Czym bardziej oryginalny kształt i wzór tym lepiej. Dlatego styliści zwracają uwagę na coraz silniej rozwijający się trend tworzenia dodatków w technice druku 3D, o wyraźnych geometrycznych kształtach i jaskrawych kolorach. Jednak jeśli geometryczność to tylko w oparciu o naturę – inspiracją dla projektantów będą szkielety cząsteczek i komórek i kalejdoskopowe obrazy, tworzone na wzór odbijających się promieni światła od powierzchni minerałów. Wykorzystywane będą tkaniny o wyraźnie widocznych teksturach, splotach i łączeniach. Każdy produkt ma nosić znamiona indywidualizmu i elementu „ludzkiego”, dlatego tak ważne staną się wszystkie wyroby handmade.

2. WPŁYW SOCIAL MEDIA

Charakterystyczne filtry, które oferuje nam Instagram, stały się elementem odbierania przez nas rzeczywistości, a także inspiracją dla artystów. Nostalgiczne, przytłumione kolory, miękkie krawędzie, niebieskawe światło to tendencje, które możemy zaobserwować w tworzonych grafikach, plakatach i obrazach, opierających się głównie na fotografii. Postęp w druku cyfrowym, sprawia, że możliwości wykorzystania zdjęć są nieograniczone. Wielkość grafiki może być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Wzorem Snapchata na fotografii coraz częściej pojawiają się hasła, jednozdaniowe nadruki, będące uzupełnieniem.

3. NADRUKI I MATERIAŁY

Rozwinięciem głównego trendu na rok 2018, czyli Natural World, będą nadruki i wzory nawiązujące bezpośrednio do świata fauny i flory. Wizje stylistów kierują się w stronę botanicznych motywów, nadruków owadów, skamielin, kości, drewna, kory, kamieni. Wyraźnie widoczne tendencje do wydobywania naturalnego piękna z surowców, zamiast całkowitego ich przerabiania są już teraz coraz silniej widoczne. Materiały mają wyglądać autentycznie, być bardzo proste i ascetyczne. Idealnym wykończeniem będzie surowe drewno, kamień z nierównościami, i wykorzystanie metali jak miedź, cyna, czy złoto.

4. ORGANICZNE KSZTAŁTY

W nadchodzących trendach ważną rolę odgrywają kształty. Docenione zostaną naturalne nierówności, miękkie obłe linie, wdzięczne kształty kropli, łezki, migdały. Idealnym kształtem w nadchodzącym roku będzie ten, sprawiający wrażenie „zastygłego w ruchu”, zamrożonego. Środkiem do osiągnięcia tego efektu będzie wykorzystanie szkła. Wyraźne odejście od pudełkowych, zamkniętych form widoczne będzie również w oświetleniu. Styliści zwracają uwagę na lampy dające rozproszone światło, tworzące cienie i zagięcia i nieregularnie oświetlające pomieszczenia. Sama lampa powinna być o nieregularnym kształcie i w naturalnym kolorze.

5. MATOWE ELEMENTY

Wykorzystywanie matowych elementów i wykończeń to trend, którego popularność rośnie w nowoczesnym wzornictwie. Jego zastosowanie gwarantuje nadanie wnętrzu głębi, surowego charakteru, ale i elegancji. Matowanie zmiękcza kształty, przez co nawet kanciaste przedmioty sprawiają wrażenie naturalnych, przywodząc na myśl nieoszlifowane kamienie I fragmenty skał. Najczęstszym kolorem, poddawanym matowieniu jest czerń, która w wyniku procesu zyskuje na głębi i upodabnia się do przytłumionej czerni, spotykanej w przyrodzie. Matowy trend można zauważyć zarówno w biżuterii, oświetleniu, meblach, żeliwnych dodatkach do kuchni, naczyniach.Dodaj artykuł za darmo