• 23.04.2018
 • /
 • Kategoria: Trendy

Trendy na 2018 rok
Social media i technologie informatyczne zaczynają mieć coraz większy wpływ na sposób, w jaki żyjemy , a także na doznania i odbiór doznań i postrzeganie przedmiotów wokół nas. Fotograficzne obrazy, makro ujęcia, zabawa perspektywą to najwyraźniejsze trendy na takich platformach jak Tumblr. czy Pinterest.

1. NATURAL WORLD
Nadruki i bogate wzory to główny trend, który będzie królował w 2018 roku. Czarno-biały minimalizm wypierany jest stopniowo przez intensywne wzornictwo i głębokie kolory. Natural world z szeroką paletą kolorów i kształtów zagości na dobre. Pawie pióra, „krzyczące” czcionki, duże nadruki, wyglądające jak fotografie, tropikalne motywy i kwiaty widoczne będą najbardziej na ubraniach i dodatkach, ale także w akcesoriach do mieszkania, takich jak ozdobne poduszki, poszewki, grafiki na ścianę i koce. 2018 zapowiada się rokiem manifestowania indywidualizmu poprzez wyraziste dodatki i zabawę kolorami. Czym bardziej oryginalny kształt i wzór tym lepiej. Dlatego styliści zwracają uwagę na coraz silniej rozwijający się trend tworzenia dodatków w technice druku 3D, o wyraźnych geometrycznych kształtach i jaskrawych kolorach. Jednak jeśli geometryczność to tylko w oparciu o naturę – inspiracją dla projektantów będą szkielety cząsteczek i komórek i kalejdoskopowe obrazy, tworzone na wzór odbijających się promieni światła od powierzchni minerałów. Wykorzystywane będą tkaniny o wyraźnie widocznych teksturach, splotach i łączeniach. Każdy produkt ma nosić znamiona indywidualizmu i elementu „ludzkiego”, dlatego tak ważne staną się wszystkie wyroby handmade.

2. WPŁYW SOCIAL MEDIA

Charakterystyczne filtry, które oferuje nam Instagram, stały się elementem odbierania przez nas rzeczywistości, a także inspiracją dla artystów. Nostalgiczne, przytłumione kolory, miękkie krawędzie, niebieskawe światło to tendencje, które możemy zaobserwować w tworzonych grafikach, plakatach i obrazach, opierających się głównie na fotografii. Postęp w druku cyfrowym, sprawia, że możliwości wykorzystania zdjęć są nieograniczone. Wielkość grafiki może być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Wzorem Snapchata na fotografii coraz częściej pojawiają się hasła, jednozdaniowe nadruki, będące uzupełnieniem.

3. NADRUKI I MATERIAŁY

Rozwinięciem głównego trendu na rok 2018, czyli Natural World, będą nadruki i wzory nawiązujące bezpośrednio do świata fauny i flory. Wizje stylistów kierują się w stronę botanicznych motywów, nadruków owadów, skamielin, kości, drewna, kory, kamieni. Wyraźnie widoczne tendencje do wydobywania naturalnego piękna z surowców, zamiast całkowitego ich przerabiania są już teraz coraz silniej widoczne. Materiały mają wyglądać autentycznie, być bardzo proste i ascetyczne. Idealnym wykończeniem będzie surowe drewno, kamień z nierównościami, i wykorzystanie metali jak miedź, cyna, czy złoto.

4. ORGANICZNE KSZTAŁTY

W nadchodzących trendach ważną rolę odgrywają kształty. Docenione zostaną naturalne nierówności, miękkie obłe linie, wdzięczne kształty kropli, łezki, migdały. Idealnym kształtem w nadchodzącym roku będzie ten, sprawiający wrażenie „zastygłego w ruchu”, zamrożonego. Środkiem do osiągnięcia tego efektu będzie wykorzystanie szkła. Wyraźne odejście od pudełkowych, zamkniętych form widoczne będzie również w oświetleniu. Styliści zwracają uwagę na lampy dające rozproszone światło, tworzące cienie i zagięcia i nieregularnie oświetlające pomieszczenia. Sama lampa powinna być o nieregularnym kształcie i w naturalnym kolorze.

5. MATOWE ELEMENTY

Wykorzystywanie matowych elementów i wykończeń to trend, którego popularność rośnie w nowoczesnym wzornictwie. Jego zastosowanie gwarantuje nadanie wnętrzu głębi, surowego charakteru, ale i elegancji. Matowanie zmiękcza kształty, przez co nawet kanciaste przedmioty sprawiają wrażenie naturalnych, przywodząc na myśl nieoszlifowane kamienie I fragmenty skał. Najczęstszym kolorem, poddawanym matowieniu jest czerń, która w wyniku procesu zyskuje na głębi i upodabnia się do przytłumionej czerni, spotykanej w przyrodzie. Matowy trend można zauważyć zarówno w biżuterii, oświetleniu, meblach, żeliwnych dodatkach do kuchni, naczyniach.

2 in a row in content

Wywiad z marką Wisłaki
Wywiad

Wywiad z marką Wisłaki

 • 08.08.2018
 • /

Wisłaki to pierwsza w Polsce marka modowa i ekologiczna zapoczątkowana crowdfundingiem. Łączy ze sobą modę oraz ekologiczny styl życia zwracając uwagę na ochronę otaczającego nas środowiska. Marka została założona w 2014 roku przez Dominikę Naziębły oraz Łukasza Gosłowskiego i to właśnie oni zdradzą nam szczegóły związane z tą inicjatywą.

Read more..
Zegar w technologii E Ink
Nowości

Zegar w technologii E Ink

 • 06.08.2018
 • /

W 1997 roku MIT Media Lab wydzieliła spółkę E Ink Corporation, która zajęła się rozwijaniem technologii papieru elektronicznego. Technologia ta opiera się na wykorzystaniu w elektronicznym atramencie milionów białych – naładowanych dodatnio i czarnych – naładowanych ujemnie mikrokapsułek. Cząsteczki te, pod wpływem potencjału elektrycznego, przemieszczają się, generując obraz i tekst.

Read more..
Arne Jacobsen – duński wirtuoz
Wywiad

Arne Jacobsen – duński wirtuoz

 • 01.08.2018
 • /

Arne Emil Jacobsen to legenda światowego designu. Do dzisiaj uznawany jest za najlepszego z duńskich projektantów, ojca skandynawskiego modernizmu i twórcę architektonicznego funkcjonalizmu. Obok planów gmachów użyteczności publicznej i osiedli, sławę przyniosły mu projekty sztuki użytkowej, a zwłaszcza znane na całym świecie efektowne krzesła i fotele. Styl Jacobsena, który zdobył rzesze naśladowców, wyewoluował od tradycyjnych duńskich wzorców w stronę odważnego, ale eleganckiego modernizmu, którego zwieńczeniem jest stylowy i ponadczasowy fotel Egg Chair.

Read more..
Co kraj to świąteczny obyczaj!
Historia

Co kraj to świąteczny obyczaj!

 • 30.07.2018
 • /

Święta kojarzą nam się z pachnącymi piernikami i ciepłym barszczem. Z radosnym okresem, spędzanym z rodziną przy tradycyjnie zastawionym stole. Co jednak oznacza „tradycyjnie” i czy świąteczne zwyczaje wszędzie są podobnie? Przeczytajcie o tym jak przygotować grenlandzkie świąteczne danie i dlaczego na Ukrainie choinki przyozdabiane są pajęczynami. Co kraj to obyczaj!

Read more..
Converse – z boisk na ulice
Historia

Converse – z boisk na ulice

 • 25.07.2018
 • /

Converse to najbardziej kultowa marka produkująca obuwie sportowe. Historia legendarnych butów Converse sięga początku XX wieku. W 1908 roku w Massachussets, Marquis Mills Converse założył firmę produkującą opony samochodowe Converse Rubber Corporation. Niedługo później zakład diametralnie zmienił profil i postawił na produkcję obuwia na gumowych podeszwach, przeznaczonego dla sportowców.

Read more..
Cyfrowe wycinanki
Nowości

Cyfrowe wycinanki

 • 20.07.2018
 • /

Eiko Ojala to estoński ilustrator i grafik, mieszkający i pracujący w Tallinie. Jego trójwymiarowe ilustracje ukazują się w wiodących publikacjach na całym świecie, a sam artysta co roku obsypywany jest licznymi nagrodami. Znakiem rozpoznawczym Eiko są proste kompozycyjnie grafiki, których sedno tkwi w grze światłem i cieniami, zarówno tymi prawdziwymi jak i sztucznie domalowywanymi przez twórcę.

Read more..

3 in a row fullpage