• 05.04.2018
 • /
 • Kategoria: Wywiad

Wywiad z IVANOVA
IVANOVA to intensywnie rozwijająca się młoda marka modowa, istniejąca na ukraińskim rynku od 2008 roku. Jej założycielką jest mieszkająca w Kijowie Lena Ivanova, artystka, która od lat dziecięcych chciała zostać projektantką. Sztuka i moda przeplatają się i łączą w jej projektach w jedno. Długie i delikatne tkaniny, warstwowe, fantazyjne fasony, nadruki i wzory – to charakterystyczny styl ukraińskiej projektantki, która szturmem podbija świat mody.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z modą?

Odkąd pamiętam byłam z nią związana. Właściwie bez przerwy coś szkicowałam i szyłam. Chciałam tworzyć coś kreatywnego, innego. Zanim założyłam własną markę pracowałam jako asystentka znanych projektantów. Przez pewien czas byłam stylistką i zajmowałam się obsługą towarów dla CHANEL. Jednak dopiero pod szyldem własnej marki mogłam w pełni siebie wyrazić. Pół roku po założeniu IVANOWA zaprezentowałam moją pierwszą kolekcję F/W 2008/09 na głównej scenie Ukrainian Fashion Week.

Jak wygląda rynek mody na Ukrainie?

Największym problemem jest tak naprawdę brak ukraińskiego rynku mody. Wszystko zaczyna się dopiero rozkręcać. To bardzo ciekawy proces, ale trudny. Ukraińscy projektanci muszą bez przerwy podkreślać swoją obecność i udowadniać, że jakościowo i pod względem kreatywności nie są gorsi od zachodnich marek.

Sytuacja ta ulega stopniowym zmianom, rynek mody się rozwija, ale póki co tylko w Kijowie. Dlatego właśnie staram się tworzyć projekty „kosmopolityczne” i prezentować obraz ukraińskiej mody całemu światu. W moim kraju są dziesiątki utalentowanych twórców, którzy mają ambicje i śmiałe plany kreowania mody, nie mają tylko do tego środków.

Skąd czerpiesz inspiracje?

Z prostych rzeczy. Inspiruje mnie dosłownie wszystko: przypadkowo usłyszana piosenka, kawałek chleba na talerzu, kałuża rozlanej benzyny. Ważne jest dla mnie poruszanie w twórczości globalnych problemów ludzkości, jak marnowanie naturalnych surowców, niemożliwość utrzymania pokoju na świecie i wymieranie lasów deszczowych. Uważam, że prawdziwym sukcesem dla projektanta – nie ważne czy mody czy designu – będzie rozwiązanie jednego z takich problemów, z którymi ludzkość walczy od wieków. W życiu, a co za tym idzie – w pracy – najważniejszą inspiracją jest Biblia, która odpowiada na wszystkie moje pytania. Jednak nic nie wywiera tak dużego wpływu na moje projekty jak ludzie, którzy mnie otaczają. To przyjaciele są moimi muzami.

Jakie są najtrudniejsze, a jakie najbardziej ekscytujące momenty w Twojej pracy?

Najtrudniejsze, ale zarazem najbardziej ekscytujące są pokazy mody. To zarówno najlepsze i najgorsze chwile w moim życiu. I za każdym razem czuję jakby był to mój pierwszy pokaz! Wspaniałe jest to, że wszystkie plany nad którymi pracowałam i skupiałam się przez ostatnie 6 miesięcy, nagle wchodzą w życie. To jakby narodziny dziecka! Ale jednocześnie jest to najgorszy moment, w którym cała moja długa praca jest poddawana ocenie w zaledwie kilka minut,. Zawsze następnego dnia nerwowo szukam komentarzy i recenzji pokazu. Całe szczęście, póki co są one bardzo pozytywne.

Jakie masz plany na przyszłość?

Chciałabym kontynuować rozwój mojej marki i już mam na to wiele pomysłów. Chciałabym sprzedawać projekty na całym świecie. W przyszłym sezonie planuję wystąpić na pokazie we Włoszech.

Wierzę w to, że najlepsze jeszcze przede mną.

2 in a row in content

Wywiad z marką Wisłaki
Wywiad

Wywiad z marką Wisłaki

 • 08.08.2018
 • /

Wisłaki to pierwsza w Polsce marka modowa i ekologiczna zapoczątkowana crowdfundingiem. Łączy ze sobą modę oraz ekologiczny styl życia zwracając uwagę na ochronę otaczającego nas środowiska. Marka została założona w 2014 roku przez Dominikę Naziębły oraz Łukasza Gosłowskiego i to właśnie oni zdradzą nam szczegóły związane z tą inicjatywą.

Read more..
Zegar w technologii E Ink
Nowości

Zegar w technologii E Ink

 • 06.08.2018
 • /

W 1997 roku MIT Media Lab wydzieliła spółkę E Ink Corporation, która zajęła się rozwijaniem technologii papieru elektronicznego. Technologia ta opiera się na wykorzystaniu w elektronicznym atramencie milionów białych – naładowanych dodatnio i czarnych – naładowanych ujemnie mikrokapsułek. Cząsteczki te, pod wpływem potencjału elektrycznego, przemieszczają się, generując obraz i tekst.

Read more..
Arne Jacobsen – duński wirtuoz
Wywiad

Arne Jacobsen – duński wirtuoz

 • 01.08.2018
 • /

Arne Emil Jacobsen to legenda światowego designu. Do dzisiaj uznawany jest za najlepszego z duńskich projektantów, ojca skandynawskiego modernizmu i twórcę architektonicznego funkcjonalizmu. Obok planów gmachów użyteczności publicznej i osiedli, sławę przyniosły mu projekty sztuki użytkowej, a zwłaszcza znane na całym świecie efektowne krzesła i fotele. Styl Jacobsena, który zdobył rzesze naśladowców, wyewoluował od tradycyjnych duńskich wzorców w stronę odważnego, ale eleganckiego modernizmu, którego zwieńczeniem jest stylowy i ponadczasowy fotel Egg Chair.

Read more..
Co kraj to świąteczny obyczaj!
Historia

Co kraj to świąteczny obyczaj!

 • 30.07.2018
 • /

Święta kojarzą nam się z pachnącymi piernikami i ciepłym barszczem. Z radosnym okresem, spędzanym z rodziną przy tradycyjnie zastawionym stole. Co jednak oznacza „tradycyjnie” i czy świąteczne zwyczaje wszędzie są podobnie? Przeczytajcie o tym jak przygotować grenlandzkie świąteczne danie i dlaczego na Ukrainie choinki przyozdabiane są pajęczynami. Co kraj to obyczaj!

Read more..
Converse – z boisk na ulice
Historia

Converse – z boisk na ulice

 • 25.07.2018
 • /

Converse to najbardziej kultowa marka produkująca obuwie sportowe. Historia legendarnych butów Converse sięga początku XX wieku. W 1908 roku w Massachussets, Marquis Mills Converse założył firmę produkującą opony samochodowe Converse Rubber Corporation. Niedługo później zakład diametralnie zmienił profil i postawił na produkcję obuwia na gumowych podeszwach, przeznaczonego dla sportowców.

Read more..
Cyfrowe wycinanki
Nowości

Cyfrowe wycinanki

 • 20.07.2018
 • /

Eiko Ojala to estoński ilustrator i grafik, mieszkający i pracujący w Tallinie. Jego trójwymiarowe ilustracje ukazują się w wiodących publikacjach na całym świecie, a sam artysta co roku obsypywany jest licznymi nagrodami. Znakiem rozpoznawczym Eiko są proste kompozycyjnie grafiki, których sedno tkwi w grze światłem i cieniami, zarówno tymi prawdziwymi jak i sztucznie domalowywanymi przez twórcę.

Read more..

3 in a row fullpage